I tomu, kdo se o malířství přímo nezajímá, je jistě známé jedno jméno. Toyen. Na první pohled (nebo poslech) není zcela jasné, zda se jedná o ženu nebo o muže. Ono je to tak trochu problematické. Jedná se o ženu, která se oblékala jako muž. Nic zvláštního? Možná, kdyby žila dnes. Ale ona se narodila dva roky po začátku dvacátého století. A to bylo podobné chování na pováženou.
– Byla snad transsexuální?
– Nebo chtěla jen provokovat?
Po ukončení první světové války se přihlásila na Umělecko průmyslovou školu a začala se věnovat dekorativní malbě. Po třech letech usoudila, že tudy její cesta nevede a školu opustila. Rozhodla se, že odejde do zahraničí. Československo jí připadalo v oblasti malířství jako šípková Růženka.
Proslavila se až ve světě
Ve svých dvaceti letech se odhodlala odjet na ostrov Korčula, kde našla spřízněnou duši a svou vysněnou cestu. Stává se z ní čelní představitelka českého i světového surrealistického umění. Tou spřízněnou duší byl kupodivu muž. Proč kupodivu?
· Mnoho let se spekulovalo o její sexuální orientaci.
S Jindřichem Štyrským, který byl rovněž malířem, byla opravdu šťastná. Dlouho to však netrvalo, protože Štyrský ve svých dvaačtyřiceti letech zemřel. Dílo, které nenápadná a drobná malířka vytvořila, rozhodně nenápadné není.
o Obraz, který nazvala „Ztroskotání ve snu“, aukční síň v Praze prodala za neuvěřitelnou sumu. Celých deset miliónů korun.
Je to mnoho? A co obraz, který se jmenuje „Spící.“ Ten se vydražil za dvaadvacet milionů korun. Některé její erotické kresby jsou považovány za pornografii. Malovala erotické motivy naprosto otevřeně, za což byla tehdejší společností velice kritizována. Marie Čermínová, která si říkala Toyen, zemřela v Paříži, ve svých sedmdesáti osmi letech. Tehdejší Československo přešlo tuto zprávu bez povšimnutí.