O venkovní stínící technice koluje světem internetu mnoho pojednání a úvah a všechny se prakticky shodují na tom, že jde o prastarý způsob zastínění a ochrany před sluncem, a že je to zároveň řešení nejefektivnější. Je tomu skutečně tak?
Hluk
Kdyby si lidé byli dostatečně vědomi následků stresu na organismus a měli k tomu navíc potřebnou vůli to změnit, byl by dnešní svět v docela jiné podobě. Stresových faktorů je dnes kolem nás tolik, že se nelze divit tolika civilizačním chorobám a problémům. Patří sem i stres z hluku a toho je ve městech až příliš. Nadměrný hluk nás sužuje úplně zbytečně a do bytu se zvenčí šíří především okny. Venkovní rolety sníží hluk až o 10 dB a současně jako světelná clona zajistí i klidnější spánek.
Úspora nákladů za vytápění
Tepelná izolace venkovních rolet a okenic v zimních měsících – na první pohled docela banální technická vymoženost, dalo by se říci v mnoha případech i zbytečnost, kterou ne tak často vídáme na oknech domů, dokonce i těch movitějších rodin. Zkrátka nám připadá taková investice zbytečná.
Náklady za vytápění jsou vždy těmi nejvyššími ohledně energií, a proto také naše stavby izolujeme zvenčí nebo zevnitř polystyrenem, minerální vatou, dřevem, ale zapomínáme na okna. Těmi proudí značné množství tepla, a pokud se rozhodnete pořídit rolety s hliníkovými lamelami s termoizolační výplní z PUR pěny, ušetříte za vytápění až 40 procent energie. Zdá se vám to hodně? Tak si nechte provést odbornou kalkulaci.
Náklady na provoz klimatizace
Klimatizaci si dnes pořizuje podle statistik každá druhá rodina. Není to tak vysoká investice a ani samotný provoz nevyžaduje značné náklady na elektrickou energii. Na druhou stranu v našem mírném pásmu nepanují taková vedra jako v Itálii, ve Španělsku, na blízkém východě a na africkém kontinentu. A pokud okna opatříte zvenčí ochrannou bariérou v podobě venkovních žaluzií, rolet, nebo okenic, pocítíte výraznou změnu v klimatu uvnitř domu. V tropických vedrech totiž nejvíce tepla vzniká v místnosti ohřevem okenních skel a žaluzií od slunečních paprsků. Stačí vám jednoduché kupecké počty, abyste zjistili, co se stane, jestliže se sluneční záření odrazí od okenic a na okenní sklo vůbec nedopadne. Teplota v místnosti se v tomto případě sníží až o 5 stupňů Celsia a pak nakonec zjistíte, že klimatizaci není třeba vůbec uvádět do provozu.