Často patří zahradní altán k drobným stavbám, ten by měl sloužit k odpočinku a k příjemnému posezení. Někdy zahradní altán může být dominantou vaší zahrady. Kladete si otázky, zda na výstavbu altánu je potřeba stavební povolení nebo jak zařídit, aby vám altán vydržel dlouho? Na tyto a jiné otázky si odpovíme zde v článku. Pokud si s výstavbou nebudete jistý, požádejte odborníky altány pergoly – trutnov.
Jak je to se stavebním povolením?
Pokud váš zahradní altán nepřesáhne plochu 25 m², stavební povolení není potřeba. Než začnete s výstavbou, zjistěte si, zda opravdu splňujete podmínky stavby, na které není nutné potřeba územní souhlas, ani územní rozhodnutí. Pokud jednu z podmínek nesplníte, musíte zajít na stavební úřad a zažádat si buď o územní souhlas, nebo rozhodnutí. Na stavební úřad si vezměte základní výkresy altánu, dále situační výkres a další dokumenty. Také nezapomeňte na to, že vzdálenost vašeho altánu od sousední zahrady, by měla být minimálně dva metry.
Ochrana dřeva u dřevěného altánu
Když budete si chtít postavit altán, pravděpodobně bude dřevěný. Tento typ altánu se staví nejčastěji a hodí se na všechny zahrady. Dřevo je materiál, který by se měl dobře chránit a správně zabudovat. Dřevěný altán by měl začínat alespoň 30 cm nad zemí. To kvůli ochraně před vodou. Nejlepší je zahradní altán postavit na štěrkový povrch, kde se nebude držet vlhkost. Důležité je, aby dřevo bylo v suchu. Nevadí, když na altán zaprší, ale voda se musí dostat ven. Pro dřevěný altán je vhodnější volbou odolná dřevina.
Kovový zahradní altán
Tato varianta zahradního altánu je rychlá na stavbu a mobilnější. Dřevěný altán se hůře přemisťuje, než kovový altán, který můžete snadno demontovat. Jeho konstrukce zas není tolik stabilní, jako u dřevěného altánu. Střecha často bývá látková. Pod kovový altán je potřeba mít dokonale rovný povrch, jelikož se nedělají žádné základové patky. Konstrukce někdy bývá už vyztužená, nebo jí můžete zavětrovat kolíky a šňůry jako stan, nechcete přeci, aby altán přistál u vašich sousedů.