Rozhodnout se že začnete zahradu využívat i jinak než jen k odpočinku, není snadné. Chce to hodně odhodlání, protože je každému jasné že práce na zahradě nebude na chvíli a že bude potřeba trávit na zahradě spoustu volného času. Odměna v podobě domácího ovoce a zeleniny za to ale stojí. Právě kvalita, cena a chuť kupovaného ovoce a zeleniny nutí stále více lidí, aby začali pěstovat vlastní.

pěstování pařeniště

Proč skleník?

Na mnoha zahradách můžete vidět skleníky. Většinou jde o menší skleníky, ve kterých mohou být i police, na které se vejde více přísady. Poté se přesazuje do záhonů nebo do skleníku. Skleníky se vyrábí ze skla i z polykarbonátu, ale je potřeba na ně mít dostatek místa na zahradě. Dnešní skleníky je možné namontovat svépomocí podle návodu. Je to jednoduché a není potřeba se toho bát. Ve skleníku je tepleji, je možné ho zvenčí zastínit, a tak mají rostliny dostatek světla i tepla. Pravidelnou zálivkou jim navíc dopřejete dostatek vlhkosti, a tudíž rostlinám se bude lépe dařit. Skleník milují i květiny, a dokonce v něm můžete mnohé květiny i zazimovat. I když je skleník pohodlnější na pěstování, někdo nedá dopustit na pařeniště.

bedna zeleniny

Nevyžaduje tolik místa, ale je obtížnější v něm pěstovat, protože je nízké a člověk se musí ohýbat, aby v pařeništi mohl pracovat. Přesto jsou i dnes lidé kteří mají pařeniště rádi a pěstují v něm zeleninu i bylinky. Mít vlastní zeleninu je doslova k nezaplacení. Chuť má úplně jinou, a hlavně má daleko více vitamínů i vlákniny. Kupovaná zelenina se nikdy té domácí nevyrovná, a i proto stojí za to zkusit, zda se vám pěstování bude dařit. Začněte jednoduššími druhy a za pár týdnů už můžete sklízet svoje první výpěstky. Na pěstování není nic moc složitého, není to jaderná fyzika a zvládne to každý kdo opravdu pěstovat chce. Jen je potřeba počítat i s neúspěchem u některých druhů – například u květáku.

2.5/5 - (2 votes)