V posledních měsících se čím dál tím častěji objevují podvody s čerpáním dotací na výměnu starého kotle za nový. Uvádí to ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové je potřeba zpřísnit kontroly žádostí o dotace, aby bylo možno jakoukoli nesrovnalost co nejdříve odhalit. Podle ní nefungují kontroly dost spolehlivě například ve Středočeském kraji. „Je zřejmé, že kontrolní mechanismy fungují. Například v případě Středočeského kraje však budeme požadovat rozšíření kontrolního vzorku minimálně o ty žádosti, které podaly zprostředkovatelské subjekty, u kterých vzniklo podezření na podvod,“ uvedla k problému mluvčí ministerstva.
Podle středočeského hejtmanství je možné v závislosti na kategorii kotle vyplatit žadatelům až 127 500 korun na výměnu za ekologický kotel. Toho často zneužívají i zprostředkovatelské firmy, které radí svým zákazníkům, jaké nepravdivé údaje uvádět, aby získali co nejvyšší podporu. Přibývá i žádostí o výměnu kotle, třebaže žadatel žádný starý kotel nemá.
Řešení situace
Přestože podvodů přibývá, řešit tyto přestupky lze stále pouze klasickou právní cestou v podobě trestního oznámení. To už například podalo právě středočeské hejtmanství, s nemalými problémy se však potýkají i v Ústeckém kraji.
Lidská vynalézavost
Pokud jde o to, jak získat neprávem přisouzené dotace, jsou lidé opravdu kreativní. Přestupky jsou různorodé, například účtování transakcí a prací, které nebyly na instalaci kotle vůbec provedeny, zfalšování dokumentů pro zisk vyšší kategorie dotace nebo výměna bez předchozí likvidace starého kotle. S odhalováním těchto činů pomáhá už i Policie ČR.
Lepší prostředí
I přes problémy, které výměnu kotlů provází, nalezneme i pozitivní zprávy. První nabídku MŽP na výměnu kotle využilo až 28 000 žadatelů v celkové ceně 3,2 miliardy korun. Nyní probíhá druhá vlna dotací, zde bylo prozatím podáno 27 000 žádostí. Životní prostředí se tak v Česku přeci jen vylepšuje.